Çocuklarımız Yeteri Kadar Hareket Etmiyor

Mart 31, 2024
 • Eğlenceli, Beceriye Dayalı Hareket ve Oyun Yoluyla Fiziksel Okuryazarlığı Artırma Stratejileri

 • Kindiedays ortağı MoovKids’ten konuk mesajı

 • “Geçtiğimiz birkaç yılda benimle derse başlayan çocukların fiziksel yeteneklerinde gözle görülür bir düşüş fark ettim. Genel vücut farkındalıklarından, çekirdek kuvvetlerinden, genel kas tonusundan, esnekliklerinden ve hatta takip etme yeteneklerinden bahsediyorum. MoovKids’in kurucusu ve CEO’su Darlene Koskinen, fiziksel hareketle ilgili sözlü talimatlar” diyor.

 • Meydan okuma

  Öğretmenlerin müfredat hedeflerine ulaşmak için sahip olması gereken zorlu iş yükü ve sorumluluk, hareketin okul öncesi ortamlarda her zaman bir öncelik olarak görülmediği anlamına gelir. Öğrenme güçlüğü çeken çocukların aynı zamanda zayıf vücut koordinasyonuna sahip olabileceğini görmek alışılmadık bir durum değildir. Bu son derece endişe vericidir, çünkü oyun ve hareket keşfi yoluyla çocuklar, birlikte olmaktan keyif alan, kendi kendini düzenleyen normal insanlar haline gelir. Düzenli hareket yoluyla fiziksel okuryazarlık ilk önce gelmeli ve akademik öğrenme de doğal olarak bunu takip edecektir.

  Çocuklarımızın beyinleri ve bedenleri hazır olmadan okuma-yazmayı öğrenmeleri yönünde de baskı artıyor. Erken akademik öğrenme aynı zamanda sosyal ve duygusal refahlarını da etkiler. Uzun süre hareketsiz oturmak küçük çocuklar için doğal değildir. Aslında çocuklar en iyi eğlenirken öğrenirler.

 • Yeni bir yaklaşıma ihtiyaç var

  Özellikle erken çocukluk döneminde kasıtlı hareket, bilişsel gelişim için hayati öneme sahiptir. Denge, eksenel stabilite, hareket ve mekansal farkındalık gibi temel becerilerin öğrenilmesi, beynin dil gelişimi, örüntü tanıma, organizasyon, hafıza tutma ve diğer birçok işlev kapasitesiyle doğrudan ilişkilidir.

  Motor beceri gelişimi, akademik öğrenme için kalıpları sıralamak üzere beyindeki fiziksel yapıyı ve sinirsel esnekliği yaratır. İç kulaktaki vestibüler sistem dengeyi ve mekansal farkındalığı kontrol eder. Bu, kelimeleri oluşturmak için harflerin doğru sıraya yerleştirilmesine ve kelimelerin bir araya getirilerek cümleler oluşturulmasına karşılık gelir. Seksekteki gibi belirli kalıplardaki hareketler, beynin ritimleri içselleştirme ve gözlerin görsel alanları takip etme yeteneğini geliştirir.

  Çocukların ilk yıllarda gözlemci ve cesaretlendirici bir öğretmen eşliğinde “beceri odaklı” hareketi öğrenmesinin ve uygulamasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalışıyorum. Bu, fiziksel ve akademik gelişim için sağlam bir temel sağlar. Ayrıca, çocuk okula başlamadan ve daha odaklı akademik öğrenmeye başlamadan önce müdahale edilebilecek ve düzeltilebilecek fiziksel ve bilişsel sorun alanlarının erken tespitine olanak tanır.

  Gün boyunca yapılandırılmış hareket fırsatlarını uygulamak biraz planlama ve yaratıcı düşünme gerektirir, ancak küçük çocukların fiziksel yeteneğini ve kondisyonunu arttırmanın en etkili yoludur.

  İşte günlerinize daha fazla fiziksel aktivite katmanıza yardımcı olacak birkaç strateji ve fikir.

  Günlük hareket fikirleri

  • Çocukların sıra halinde yürürken yapabilecekleri hayvan hareketlerinin bir listesini yazın.
  • Sabah egzersiz saatinize günde bir esneme aktivitesi ekleyin.
  • Farklı vücut kısımlarını kullanarak günlük bir denge mücadelesi başlatın.
  • Uzun ip atlama veya top oyunlarıyla açık havada aktif olun.
  • Simple Simon Says’ı oynayın: her zaman yapılması kolay mükemmel bir aktivite.
  • Müzikal Hareketi Çalın: müzik çalarken hareket etmek ve durduğunda dengede kalmak.

  Planlama

  • Ekipmanınızın stokunu yapın.
  • Her çocuk için toplar, armutlar, halkalar ve ipler eklemeyi düşünün.
  • Hareket için daha fazla alan sağlamak amacıyla mobilyaların yerini değiştirmeyi düşünün.
  • Eğlenceli müzik parçaları bulun.
  • Her gün için hareket fikirleri planlayın.
  • Günlük ve haftalık programlarınızda harekete zaman ayırın.

  Öğretim

  • Enerjiyle öğretin ve en basit hareket aktivitesini bile eğlenceli hale getirmenin yollarını bulun.
  • Çocuklarınıza iyi hareket etmeleri ve onlarla birlikte hareket etmeleri konusunda ilham verin.
  • Rol yapma oyununu ve yaratıcılığı teşvik edin.
  • Dikkatli olun. Koordineli olanlara meydan okuyun ve olmayanları cesaretlendirin.
  • Yönlendirmek ve ilham vermek için sesinizi kullanın.

  Yedi yaşına gelen çocuk, akademik öğrenimin yanı sıra daha karmaşık sporları ve hobileri öğrenmeye fiziksel olarak hazırlanmalıdır. Benim bakış açıma ve deneyimlerime göre, birçok erken dönem çocuk bakım merkezi fiziksel gelişime yeterince önem vermiyor ve bu olmadan bütünsel gelişim mümkün değil.

  Lütfen çocuklarınızın daha fazla hareket etmesini sağlayın ve ardından onların fiziksel olarak kendilerine güvenen, koordineli ve güçlü hale geldikçe gelişmelerini izleyin. İşte size temel temel hareket becerileri ve bunları destekleyen aktiviteler hakkında net bir anlayış sağlayacak bir tablo. Lütfen çocuklarınızın bu tür hareketlerin her birini destekleyen aktiviteler yapıp yapmadığını düşünün.
  Yaşları ne olursa olsun tüm çocuklar hareket etmeyi sever ve hareket etmeye ihtiyaç duyar. Onlara sık sık, keyifle ve güvenle hareket etme konusunda ilham vermek, günlerini paylaşan yetişkinlerin elinde!

  Çocukları hareket ettirin!

 • Darlene Koskinen

 • Darlene Koskinen, küçük çocuklara amaçlı, eğlenceli, beceriye dayalı hareketi öğretmek için pedagojik olarak uyumlu bir çevrimiçi müfredat olan MoovKids çevrimiçi beden eğitimi programının kurucusu ve CEO’sudur. Halen Finlandiya’da profesyonel bir karate dojosu işletiyor ve her yaştan ve yetenekten çocuklara hem karate hem de eğlence amaçlı jimnastik dersleri veriyor.

  Her yaştan özel ihtiyaçları olan 13 yıl da dahil olmak üzere, erken yaştaki öğrencilere beden eğitimi öğretme konusunda 35 yıllık deneyime sahiptir. Aslen Zimbabwe’li olan Darlene, şu anda Finlandiya’da yaşıyor ve beceri odaklı beden eğitimi konusundaki bilgilerini öğretmenler ve erken yaşta öğrenenlerin ebeveynleriyle paylaşma tutkusuna sahip.