Bağlanmanın Önemi

Nisan 14, 2024
 • Bağlanma küçük çocuklar için çok şey ifade eder. Çocuğun ilk ve en önemli bağlanma ilişkisi ebeveyni ile kurulur.

  Çocuk büyüdüğünde, diğer önemli yetişkinler de çocuğun hayatına girer; örneğin eğitimciler. Bu nedenle bağlanma, erken çocukluk eğitiminde de dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husustur.

  Çocuklar kendilerini güvende ve iyi bakılmış hissederlerse, bu onların genel refahını olumlu yönde etkiler. Çocuklara sevgi göstermek, beynin sağlıklı gelişimi, kendine güven ve yaşamda ilişki kurabilme yeteneğinin ön koşuludur.

  Erken çocukluk eğitiminde çocuklarla erken bağlanma oluşturulurken personelin istikrarı çok önemlidir. Ayrıca sakin, öngörülebilir ve düzenli bir günlük program çocukların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur.

  Güvenlik Çemberi

  Güvenlik Çemberi, bağlılığın görsel bir haritasıdır. Bağlanma teorisinin “babası” John Bowlby’dir.

  “Diğer insanlara olan yakın bağlılıklar, bir kişinin sadece bebeklik, yeni yürümeye başlayan çocuk veya okul çocuğu olarak değil, aynı zamanda ergenlik ve olgunluk yılları boyunca ve yaşlılık döneminde de hayatının etrafında döndüğü merkezdir. hayattan güç ve keyif alır ve yaptığı katkılarla başkalarına güç ve keyif verir. Bunlar, mevcut bilim ile geleneksel bilgeliğin bir arada olduğu konulardır.”

  Bowlby, J. (1980) Bağlanma ve Kayıp: Cilt 1. Bağlanma. Temel Kitaplar: New York.

 • Şekil 1: Yeni yürümeye başlayan çocuk ve okul öncesi yıllar için Güvenlik Çemberi.

 • Güvenlik Çemberi resimde ebeveynlerin, bakıcıların veya eğitimcilerin bir çocuğun bağlanmasını nasıl desteklemesi gerektiğini açıklıyor. Yetişkinlerin çocukları dünyayı keşfederken desteklemeleri gerekir. Yetişkinlerin çocuklara göz kulak olması, çocukları sevindirmesi ve onlara yardım etmesi gerekir. Hem çocuğun hem de yetişkinin birlikte yapmaktan keyif aldığı şeyleri yapmak da önemlidir. Bir çocuğun buna ihtiyacı olduğunda yetişkinin orada olması gerekir. Bir şeyler ters gittiğinde, çocuğun duygularını koruma, rahatlatma, sevindirme ve organize etme konusunda yetişkine önemli bir görev düşmektedir. Bu yönlerin tümü hem ebeveynlikte hem de erken çocukluk eğitiminde işlev görür.

Moomin’lerle arkadaşlık becerileriTema Bazlı Ders Planları: ÇEVRE