Bir Çocuğun Günü Neyden Oluşur?

Nisan 24, 2024
 • 5 yaşın altındaki çocuklar için ne kadar hareketsiz ekran süresi uygundur?
  Fiziksel aktivite eksikliği sağlık açısından yüksek risk faktörüdür. Fiziksel hareketsizlik küresel ölüm oranları ve aşırı kiloyla bağlantılıdır.

  Erken çocukluk döneminde çocuklar hızla öğrenir ve gelişirler. Erken çocukluk, çocukların yaşam tarzı alışkanlıklarını oluşturdukları bir dönemdir. Bir çocuğun günü pek çok farklı etkinlikle doludur ve en önemlisi tüm bu farklı yönlerin dengede olmasıdır: yeme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, oturma/kısıtlama süresi, ekran süresi, dinlenme ve uyku.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ebeveynlere ve erken çocukluk uzmanlarına küçük çocukların günlerini farklı eylemler arasında doğru bir şekilde uygulama konusunda yardımcı olan bir rehber (5 yaş altı çocuklar için fiziksel aktivite, hareketsiz davranış ve uyku kılavuzu) hazırladı. Kılavuz 5 yaşın altındaki çocuklara yöneliktir. Kılavuz, çocukların sağlıkları ve refahları için günde kaç saatini fiziksel olarak aktif olmaya veya uyumaya ayırmaları gerektiğine ve bu çocukların ekran başında hareketsiz aktivitelere veya oturarak/kısıtlı olarak önerilen maksimum süreye ayırmaları gerektiğine dair rehberlik etmeyi amaçlıyor.

  DSÖ’nün bir bakışta önerileri:

  Bebekler (1 yaşından küçük) şunları yapmalıdır:
  • Günde birçok kez, özellikle etkileşimli zemin tabanlı oyun yoluyla, birçok farklı şekilde fiziksel olarak aktif olun; ne kadar çok olursa o kadar iyi.
  • Henüz hareket edemeyenler için bu, uyanıkken gün içine yayılmış en az 30 dakikalık karın üstü zamanı içerir.
  • Tek seferde 1 saatten fazla oturmayın/bağlı kalmayın (örneğin bebek arabası/bebek arabası, mama sandalyesi, araba koltuğu, bebek taşıyıcı). Tavsiye edilmediği için ekran süresi 0 saattir. Hareketsiz kaldığınızda, bir bakıcıyla kitap okumaya ve hikaye anlatmaya katılmanız teşvik edilir.
  • Şekerlemeler de dahil olmak üzere 12-17 saat kaliteli uyku uyuyun.
  1-2 yaş arası çocuklar şunları yapmalıdır:
  • Güne yayılmış en az 3 saati fiziksel aktivitelere (çeşitli türlerde) ayırın – ne kadar çok olursa o kadar iyi.
  • Tek seferde 1 saatten fazla zapt edilmemek (örneğin bebek arabası/bebek arabası, mama sandalyesi, araba koltuğu, bebek taşıyıcı) veya uzun süre oturmamak.
  • 1 yaş çocukları için 0 saatlik ekran süresi (TV veya video izlemek, bilgisayar oyunu oynamak gibi) önerilmez. 2 yaşındaki çocuklar için hareketsiz ekran süresi 1 saatten fazla olmamalıdır; daha az daha iyidir. Otururken/hareketsizken okuma, hikaye anlatma ve bakıcıyla etkileşimde bulunma teşvik edilir.
  • Düzenli uyku ve uyanma saatleri ile şekerlemeler de dahil olmak üzere 11-14 saat kaliteli uyku uyuyun.
  3-4 yaş arası çocuklar şunları yapmalıdır:
  • En az 60 dakikası gün içine yayılmış, orta ila şiddetli yoğunlukta fiziksel aktivite olmak üzere, herhangi bir yoğunlukta en az 3 saat fiziksel aktivite yapın; ne kadar çok olursa o kadar iyi.
  • Tek seferde 1 saatten fazla zaptedilmemeli (örneğin bebek arabası/bebek arabası) veya uzun süre oturmamalı. Hareketsiz ekran süresi 1 saatten fazla değildir; daha az daha iyidir. Oturup kitap okurken bakıcıyla etkileşimli hikaye anlatımı teşvik edilir.
  • Düzenli uyku ve uyanma saatleri ile şekerleme de dahil olmak üzere 10-13 saatlik kaliteli bir uyku çekin.
  • Bu nedenle, bu yönergeler, örneğin küçük bir çocuğun gününün önemli bir parçası olan sessiz ve sakin oyunları dikkate almamaktadır. Bu kılavuzun temel amacı, özellikle fiziksel aktivite, hareketsiz ekran süresi ve kısıtlanmış/oturarak geçirilen süre ve kaliteli uyku ile ilgili önerilere katkıda bulunmaktır.
  • Kılavuzun tamamını buradan okuyun: 5 yaşın altındaki çocuklar için fiziksel aktivite, hareketsiz davranış ve uykuya ilişkin kılavuzlar
Öğrenme Alanı: Çevremi Keşfediyorum ve Etkileşim KuruyorumÇember Zamanının Amacı Nedir?