Çember Zamanının Amacı Nedir?

Mayıs 01, 2024
 • Çember zamanı genellikle çocukların ve eğitimcilerin bir araya geldiği ve güne birlikte başladıkları bir zamandır. Çember zamanı, grupla paylaşılan bir andan çok daha fazlasıdır. Çember zamanı eğitimsel yönlerin yanı sıra sosyal gelişimin desteklenmesiyle doludur.
  Küçük Çember Zamanı Kitabı’na göre, tüm öğrenme alanları çember zamanı etkinlikleri aracılığıyla kapsanabilir. Çember zamanı her şey için kullanılabilir: konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmek, matematiksel düşünmeyi, takım çalışması duygusunu ve paylaşmayı/sıra almayı teşvik etmek.

  Çember zamanı nasıl hazırlanır?

  Her şeyden önce çocukların rahat bir koltuğa veya daha doğrusu oturacakları geniş bir alana ihtiyacı olacak. Her seferinde topladığınız belirli bir daire zaman alanınız (örneğin yuvarlak bir halı) varsa güzel olur. Çember zaman alanı çocuklara tanıdık geldiğinde, konsantre olmaları daha kolay olur ve çember zamanı için bir araya geldiklerinde önlerinde ne olacağını da bilirler.

  Aynı, tekrarlanan rutinler tavsiye edilir. Örneğin, çember zamanını her zaman aynı saatte başlatın (örneğin kahvaltıdan sonra). Çember süresi boyunca aynı başlangıç ve bitiş şarkılarını söyleyin, ancak çember süresi sırasındaki diğer aktiviteler mevcut öğrenme temanıza veya mevsiminize bağlı olarak değişebilir. Ayrıca zamanı takip edin, çember süresinin 20-30 dakikadan fazla olmadığından emin olun.

  Yeni yürümeye başlayan çocukları çember zamanına nasıl dahil edebilirsiniz?

  Muhtemelen çember zamanına yeni başlayan küçük çocuklar (3 yaşın altındakiler) hareketsiz oturmakta zorluk çekebilirler. En önemli şey, çember zaman alanını davetkar ve ilgi çekici hale getirmenizdir. İkincisi, daire süresinin çok uzun olması gerekmez. Sadece çember zamanına alışmaya başladığınızda, herkesin çember şeklinde oturup bir şarkı söylemesi yeterlidir. Çocuklar her şeyi kabul etmeye daha fazla motive olduklarında, yavaş yavaş çember zamanına daha fazla aktivite ekleyebilirsiniz. Birinin çemberin dışına çıkıp bir kitap vb. ile eğlenmesi de sorun değildir. Küçük çocuklarla çember zamanı kurallarının esnek ol.

  Görsel ortam

  Görsel ortam çember zamanı için önemlidir, çember zamanı sırasında çocukların odaklanmasına yardımcı olursa iyi olur. Çember zaman duvarınız için kullanabileceğiniz bazı aktivite ve resim örnekleri:

  • KİM BURADA – Tüm çocukların ve eğitimcilerin lamine edilmiş bir fotoğrafını çekin ve bugün kimin anaokulunda olduğunu ve kimin evde/hasta izinli olduğunu görün.
  • HAVA NEDİR – Hava durumu çarkını kullanarak bugün dışarıda havanın nasıl olduğunu görün.
  • HAFTALIK PROGRAM – Resimlerle dolu bir haftalık program hazırlayın ve bugünkü aktivitenin ne olduğunu açıklayın.
  • GÜNÜN DUYGUSU – Çocukların günlük duygularını resimler yardımıyla paylaşmasına izin verin.

  HAVA NASIL? Aşağıdan, daire süreniz için ücretsiz bir hava durumu çarkına sahip olabilirsiniz. İndirin, yazdırın, laminatlayın ve kullanmaya başlayın!

   

Bir Çocuğun Günü Neyden Oluşur?Çocukların Öğrenimi Nasıl Belgelenir