Çocukların Öğrenimi Nasıl Belgelenir

Mayıs 02, 2024
 • Portföy Öğrenimi, Pedagojik Dokümantasyon ve Biçimlendirici Değerlendirme gibi moda sözcükleri duydunuz mu? Kaliteli öğrenmeyi garanti etmek için bunu yapmanız gerektiğini hissettiniz, ancak nasıl yapılacağını gerçekten bilmiyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Bu henüz yeni bir şey. Akıllıca kullanıldığında öğretiminizi geliştirecek, size avantaj sağlayacak ve ebeveynlerin çalışmanıza olan takdirini artıracaktır. İşte ilk adımları nasıl atacağınız.

  Kindiedays Temalarına dayalı ders planları pedagojik öğrenme hedeflerini içerir. Ancak sadece pedagojik ders planlarına sahip olmak yeterli değildir; aynı zamanda tüm çocuklar için mümkün olan en iyi öğrenme yolunu garanti etmek için öğrenmeyi gözlemlemeniz, belgelemeniz ve değerlendirmeniz de gerekir. Tüm öğrenme süreci müfredatınızla sıkı bir şekilde uyumlu olmalıdır.

  Portfolyo Öğrenimi, Pedagojik Dokümantasyon ve Biçimlendirici Değerlendirme erken çocukluk eğitiminde temel çalışma yöntemleridir. Basitçe, Pedagojik Dokümantasyon, örneğin fotoğraf çekerek, not alarak, açıklamalar yazarak ve zor soruları yazarak, sanat eserlerini kaydederek, eylemi videoya çekerek, ses kaydederek ve tüm araçları kullanarak çocukların oyunlarını, projelerini, tartışmalarını, fikirlerini ve icatlarını gözlemlemektir. Çocukların öğreniminin biçimlendirici değerlendirmesinin bir parçası olarak belgeler. Belgelemeyi Pedagojik Belgeleme yapan şey, eğitimcilerin belgeleri akıllıca kullanmaları, bunlar üzerinde düşünmeleri ve planlamalarını ve öğretimlerini buna göre değiştirmeleri fikridir (Katz ve Chard 1996).

  Pedagojik dokümantasyon, eğitimcilere çocukların davranışları, düşünceleri, fikirleri, zorlukları ve yaratıcı süreçleri hakkında yeni ve özgün görüşler sunar. Her sevimli, eşsiz çocuk, bir birey olarak bilinmeyi ve anlaşılmayı hak eder (Katz ve Chard, 1996).

  Pedagojik belgeleme süreci ancak sunduğu olanaklardan ve zorluklardan yararlanırsanız anlamlıdır. Faaliyetleri nasıl geliştirebileceğinizi düşünmek önemlidir. Bundan sonra hangi öğrenme hedeflerini, temaları ve seçmelisiniz? Daha iyi erken çocukluk eğitimine yönelik bir sonraki adımınız nedir? (Tarkka 2018.)

  Gözlem ve dokümantasyondan önce

  • Her şeyden önce, belgelemek için her zaman malzeme ve araçları hazır bulundurun! Fotoğraf makinesi, cep telefonu, tablet, kalem ve kağıt…
  • Gruptaki anlamlı ve güncel soruların, konuların veya konuların neler olduğunu düşünün. Her şeyi bu kadar daraltarak belgelemek imkansızdır.
  • Kindiedays Temalarına dayalı ders planları, etkinlikleri yürüttüğünüzde odaklanacağınız öğrenme alanlarını ve öğrenme alanlarını zaten tanımlamaktadır.
  • Odak noktanızı seçtikten sonra gözlemlemeye ve belgelemeye başlayın!

  Dokümantasyondan sonra

  • Oturun ve her çocukla tartışın; o ay yaptığınız her şeyi haftada/ayda bir kez yapın.
  • O döneme ait tüm sanat eserlerini, fotoğrafları, videoları, kayıtları ve diğer belgeleri o çocukla ilgili gösterin ve çocuğun kendi görüşlerini anlatmasına ve çocuğun sözlerini yazmasına izin verin.
  • Çocuğa eğlenceli olan neydi? gibi sorular sorun. Ne zordu? Seni ne mutlu etti/mutsuz etti? Şu anda ne düşünüyordun? Anaokulunda/okul öncesi dönemde ne öğrenmek veya yapmak istersiniz?
  • Çocuklarla ve ailelerle yapılan tartışmalara, gözlemlere ve belgelere göre sonraki temaları ve projeleri meslektaşlarınızla birlikte planlayın.
  • Gözlemleri ve notları anaokulunun ve çocuğun bireysel müfredatıyla karşılaştırın ve gelecek planlamasında dışarıda bırakılan öğrenme alanlarını dahil edin.

  Erken eğitimin belgelenmesi çok önemlidir, ancak aynı zamanda zaman alıcı da olabilir. Bu nedenle dijital çözümler zamandan tasarruf etmenizi sağlar ve tüm süreci çok daha “kullanıcı dostu” hale getirir.

  Kindieday’lerin özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde nasıl özelleştirilebileceğini keşfetmek istiyorsanız neden uzmanımızdan çevrimiçi bir demo rezervasyonu yapmıyorsunuz?

  Genç beyinler için olağanüstü bir öğrenme ortamı yaratmanıza yardımcı olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çember Zamanının Amacı Nedir?